Тимът на Локомотив (Горна Оряховица) изненада Литекс насред Ловеч в дербито на Мизия от 10-ия кръг на Втора лига. „Железничарите“ победиха с 1:0 и така записаха трети пореден успех в шампионата, а вратарят им Евгени Йорданов отново хвана решаваща дузпа. Единственото попадение беше дело на Мартин Николов, който стреля отдалеч, топката рикошира в противник и спря в мрежата на домакините в 60-ата минута.

През първото полувреме „оранжевите“ бяха пълни господари на терена, но в 16-ата минута Добромир Бонев, който излезе сам срещу вратаря, се засуети и пропусна.

В 33-ата минута домакините изтърваха да отбележат от 11-метров наказателен удар, след като шут от бялата точка на Илиян Капитанов беше спасен от Евгени Александров. Бившият страж на Литекс отрази втора дузпа тази седмица. Както е известно, той беше в основата на победата на „железничарите“ срещу Струмска слава (1:0), когато спаси дузпа в 89-ата минута на Любомир Танев.

Човек от щаба на гостите пък беше изгонен от рефера Валентин Станчев след протестите за дузпата.

Втората част започна подобно на първата, но в 60-ата минута изненадващо гостите поведоха. Мартин Николов стреля силно от над 30 метра, последва рикошет в играч на Литекс и топката спря в мрежата на ловчанлии за радост на десетките гръмогласни запалянковци на „железничарите“. Литекс натисна, но без да има много чисти положения и така не успя да стигне до изравнително попадение във вратата на Йорданов.

Литекс спря серията си от пет мача без загуба, като остана с актив от 14 точки на шесто място. След третата поредна победа Локо (ГО) също има 14 точки, заемайки осмо място.

В следващия кръг на 20.10.2018 г.  от 16:00 ч. Литекс гостува на „Локомотив“ – София. В момента столичните „железничари“ заемат незавидното 12-то място във временното класиране, след като стигнаха само до 1:1 като гости на „Струмска слава“.

В същото време президентът на ОФК „Локомотив” Георги Бижев заяви: „Поемам лична отговорност с решението да не търсим нов треньор, а да се доверим на Марин Байчев и Биан Саид. В момента двамата се справят много добре, отборът върви и не виждам защо трябва да правим промени. Така че до зимната пауза Байчев и Саид ще водят отбора, а ако нещата се получават, може да разговаряме да останат и след това“.

Тъй като Байчев има само лиценз „А”, който не му позволява да е старши треньор в професионалните групи, клубът ще сключи договор с Кирил Рабчев и ще ползва неговия лиценз. Цялата подготовка и реденето на състава обаче са си грижа на Байчев и Саид.

Марин Байчев и Биан Саид бяха помощници на Тодор Киселичков и се нагърбиха да водят отбора след неговото напускане. В трите мача под тяхно ръководство, „Локомотив” се представи много добре – записа две победи в първенството и загуби от „Дунав” за Купата, но след изпълнението на 24 дузпи.

Феновете веднага обявиха, че няма нужда от нов треньор, а Байчев трябва да остане да реди състава. Самият той обаче дълго упорства и не желаеше да поеме тази отговорност, твърдейки че още не е готов за професионалния футбол. В крайна сметка, след 5-часов разговор, Байчев е приел да се пробва до края на полусезона. Саид, който възнамеряваше да си тръгне след Киселичков, също е приел да остане.

В момента нещата изглеждат доста добре и като игра, и като настроение в съблекалнята. Отдавна не сме имали толкова добър колектив. Момчетата се разбират и това си пролича на терена. Ако нещата продължат да вървят добре, може да се доверим на двамата треньори и за по-дълъг период, каза още Бижев.

Според него след края на полусезона клубът ще се раздели с 2-3 футболисти от тези, които са с договори. Ще се опитаме да запазим ядрото на отбора, като ще се дава повече шанс на младите, особено на тези от нашата школа. Мисля, че отдавна не сме имали толкова местни момчета в отбора и искаме те да израстват, коментира Бижев.

Има възможност за разширяване на базата и вече са започнали процедури за изграждане на футболно игрище с изкуствено покритие – част от програмата на УЕФА за развитие на детско-юношеския футбол. Това ни дава надежда, че горнооряховската школа ще създава качествени играчи, които ще намират реализация и в представителния отбор, смята президентът.

„Локомотив” е отбор с традиции и има най-добрите фенове. Бих искал лично да им благодаря за подкрепата, дори и в трудните моменти. Има хора, които са с отбора на всеки мач и те заслужават нашата признателност, каза Георги Бижев

Денислав Мицаков Денислав Мицаков Мартин Николов Мартин Николов
79’ Георги Иванов Ивайло Тодоров
74’ Добромир Бонев Добромир Бонев Димитър Калчев 49’
Илиян Капитанов Красен Трифонов Красен Трифонов
Кристиян Тафраджийски Кристиян Тафраджийски Петър Чалъков Петър Чалъков 81’
62’ Иван Митрев Димитър Юруков
Смени
62’ Николай Янков Кристиян Китов Кристиян Китов 81’
79’ Георги Търтов Георги Търтов Георги Колев 90’
74’ Радослав Живков Радослав Живков Тихомир Кънев Тихомир Кънев 49’