ХК „Осъм“ /Ловеч/ постигна трета поредна победа и с пълен актив от 6 точки се нареди редом с богаташкия клуб и шампион „Локомотив /Варна/ на върха на мъжкото хандбално първенство.

Днес в Спортната  зала в града на река Осъм домакините разгромиха традиционно трудния си противник „Фрегата“ /Бургас/, воден от Иван Радев,  с впечатляващия резултат 31:23, първото полувреме 18:12. „Бойният възглас „Мачкай, „Осъм“ ехтеше през целия двубой, като след последния съдийски сигнал десетките запалянковци изпратиха с ръкопляскания момчетата на Борислав Станчев и Виктор Симеонов.

Свидетели на победата на ловчанлии станаха и областният управител Георги Терзийски, депутатът от БСП Милко Недялков, областният лидер на СДС и местен парламентарист д-р Георги Митев, и зам.-кметът на общината Венцислав Христов.

Двата отбора се вкопчиха в здрава битка още подир началния сигнал на съдийската двойка от Плевен – братята Младен и Георги Георгиеви. До първата четвърт на първото полувреме ХК „Осъм“ вече бе дръпнал с 4 попадения преднина, до втората четвърт разликата набъбна до 9, оредяването за 2 минути на ловчанлии позволи на бургазлии да я намалят до 6 гола до почивката.

През втората част мачът се ожесточи, последваха наказания и за двете седморки, като при размяната на атаки от двете страни блеснаха отново триото младоци на ловчанлии: вратарят Константин Илиев, бранителят Мартин Ангелов и острието Преслав Станчев, наставлявани от разпределителя и техен капитан Виктор Симеонов, който нови 60 минути /след мача срещу Гоце-Делчевския „Пирин“/ игра болезнено контузен.

Станчев приключи като голмайстор №1 и този мач, националът записа 8 гола, нараненият Виктор Симеонов и Ивайло Игнатов – по 7, Теодор – 4, Огнян Коларов, Васко Микренски и Мартин Ангелов – по два гола.

За „Фрегата“ /Бс/ като топ реализатор се открои очаквано Пресиян Русинов със 7 гола,  Константин Димитров  с шест и Александър Христов – с пет.

„Справихме се добре и в тази среща. Няма как да не отбележа и доброто включване в мача на Стивън Пенчев. Радостно е, че момчетата ни продължават да  надграждат, с което доказаха, че победата ни над  силния „Пирин“ /Гоце Делчев/ не е плод на случайност. Ще призная и друго. Успехът ни в Гоце Делчев не остана незабелязан от хандбална България! Ще добавя и че той има и още едно обяснение, а то е, че Община-Ловеч ни осигури достатъчно средства да преспим в Гоце Делчев преди мача, а не да пътуваме в деня на двубоя, което пък ни позволи да направим и една тренировка в бившия Неврокоп“, коментира Борислав Станчев.

В същото време защитаващият титлата си хандбален отбор на Локомотив (Варна) надделя над Добруджа (Добрич) с 26:20 (11:10) и поведе с 1-0 победи в Суперфинала на А РХГ. Възпитаниците на треньора Никола Карастоянов записаха 44-а поредна победа в шампионата и се доближиха до нов златен дубъл, след като през март спечелиха и Купата на България след триумф на финала отново над добричлии. „Железничарите“, които спечелиха убедително първото място в редовния сезон, се стремят към десета титла в историята си.Най-резултатни за Локомотив бяха Бранимир Балчев със 7 гола и Станислав Добрев с 6 попадения за победата.

Добре е да се знае, че следващия уикенд е празничен за родния хандбал, тъй като на 12 октомври от 16:00 часа в хотел „МАК“ в Габрово Българска Федерация Хандбал ще чества 60 годишния си юбилей.Специално тържество по случай 60 години хандбал у нас в петъчната вечер Над 160 човека ще присъстват, като сред тях са хандбалисти от всички поколения и заслужили деятели. На празника плакети и награди са подготвени за отличилите се през годините състезатели, треньори и ръководители.
„ Самата дата на 60 годишната беше на 10 октомври, но решихме да се съберем в петък, защото ще е по –удобно за всички. Организацията я правим от няколко месеца и вече сме почти  готови. Моето желание е всеки да се почуства специален и да получи необходимото внимание и уважение. Нашият спорт е създал изключителни хандбалисти през годините, и дойде моментът да бъдем заедно за няколко часа. В 16:00 часа започва церемонията с награждаване, а след това е гала-вечерта. Много изненади сме подготвили, музикална програма, фойерверки пред хотела и т.н. Щастлива съм , че събитието наближава и очакваме с нетърпение нашата си хандбална вечер”, сподели  президентът на родната федерация Росица Бакърджиева- Коева.
Сред официалните гости на тържеството ще са и водещи деятели на ловешкия хандбал.

Седмица по-късно ХК „Осъм“ ще гостува на „Локомотив“ /Горна Оряховица/.